White Island Tour, lodí k aktivní sopce


Whakatane, Severní ostrov NZ

Asi 50km od břehů městečka Whakatane, leží malinký ostrov Whakaari, neboli White Island. Čím že je zajímavý a proč turisty tak přitahuje? Název White Island nese proto, že se nad ním neustále vznáší velký oblak bílého kouře, který je vidět na míle daleko. Je jedinou aktivní sopkou v moři na Novém Zélandu, poslední erupce byla zaznamenána v roce 2001.

Ve Whakatane zůstáváme díky práci dva měsíce. Trvalo to dlouho, rozhodnout se, jestli na ostrov vyrazíme, cena výletu nás pořád odrazovala. Po takové sopce se ale člověk přece jen neprochází každý den. Sledujeme nějakou dobu pár místních slevových servrů, něco, jako náš slevomat.. (www.bookme.co.nz) jakmile se tam sleva objeví, zařizujem si v práci volno a krásného slunečného pátečního rána vyrážíme.

Sraz je kolem půl osmé u informačního centra, sídla White Island tours. Přes ulici, v přístavu, stojí 3 lodě, do kterých už naskakujou zvědaví turisti, s foťáky na krku. Přesně takoví, jako my 

Sedáme si chytře úplně dozadu, nahoru. Tam, kde to nejvíc houpe. Slečna průvodkyně nás ještě mile upozorní, že tam bývá mokro no co. Sedíme dál a vyplouváme.. Čeká nás hodina plavby. Dokud jsme v zálivu, máme všichni úsměv na tváři. Když se ale ocitáme na otevřeném moři, ti slabší z posádky začínají blednout. My vesele fotíme, natáčíme.. vlny jsou ale čím dál tím větší, s lodí už to pořádně hází a několik lidí už plní papírové sáčky, svou ještě nestrávenou snídaní.


I nám začíná být nevolno, proto s těží slezeme těch pár schůdků dolů s myšlenkou, že tam to bude klidnější. Omyl Obdivujeme všechny průvodce, kteří statečně vyhazujou pytlíky do moře. Pak se ale k těm nešťastníkům přidáváme a zvracíme taky. Sedíme jako zařezaní, pozorujeme obzor, to by nám údajně mělo udělat líp, a modlíme se, abychom už byli na místě.. Po nekonečné čtvrthodince se loď přestává houpat, my se konečně odhodláme podívat jinam  než na obzor. Díkybohu, jsme na místě. Lodě kotví a kapitán připravuje člun, kterým nás dostává na pevninu. Huráá, pevná zem pod nohama.

Všichni dostáváme přilbu a plynovou masku. Lehce všude smrdí síra a údajně se dostaneme na místa, kde bude tolik štiplavýho kouře, že se nám budou opravdu hodit.

Posloucháme instrukce. Jak používat plynovou masku, že se máme pohybovat jen ve skupině, že máme stoupat jen tam, kam stoupají průvodci a co dělat, kdyby náhodou hrozila erupce.

Pak už pomalu vyrážíme. Okruh po ostrově trvá necelou hodinu a půl. Chodíme po vyšlapané pěšince a každou chvíli zastavujeme, abychom zjistili, která louže bublá a odkud jde tůten a tamten kouř. Dech se nám tají, když stojíme jen pár metrů od samého sopečného kráteru, z kterého stoupá ten obří bílý oblak kouře.

Nad hlavou nám občas proletí vrtulník, přivážející pohodlnější turisty  Nám se v hlavách rodí nejrůznější myšlenky, jak to udělat, abychom zpátky mohli taky letět. Zpět na rozbouřené moře se nám ani drobíček nechce. Nakonec se ale zmůžeme jen na to, vzít si Kinedryl z lékárničky, kterou naštěstí taháme v batohu všude sebou.

Prášky naštěstí zabraly a tak je cesta zpátky o dost klidnější. Loď ale na nějakou dobu nechceme ani vidět