Dvoudenní trek k Angelus Hut! aneb náš první výlet na jižáku


Nelson Lakes National Park, Jižní Ostrov NZ

Po dvou měsících končíme v práci a opouštíme náš palmovej ráj, Furneaux Lodge.

Našli jsme tam spoustu přátel z nejrůznějších koutů světa, odvážíme si odtamtud hromadu zážitků, ale taky tipů a rad co určitě na jižním ostrově neminout. Nemůžeme se dočkat. Každý říká “Vy ste ještě nebyli na jižáku? Tak to ste ještě nic neviděli..” Jih je prej jednoznačně TEN hezčí

Vyzvedáváme naše stříbrný autí, který na nás trpělivě čekalo na jednom břehu Malborough Sound. Ráďa má strach, že nenastartujem a budem muset poprvý použít startovací kabely, který leží někde, kdo ví kde, pod postelí? Stíráme prach z palubovky, BEZ PROBLÉMŮ STARTUJEM! a konečně zas vyrážíme na cesty!

Uzounkou silničkou se vymotáváme ven ze zálivu. První zastávku máme naplánovanou v městečku Havelock. Je to malinké rybářské městečko známe díky zeleným slávkám, které se pěstují? v okolních vodách. Z průvodce máme vytipovanou jednu restauračku, kde si dáváme hrnec pro dva s mušlema na všechny způsoby. V páře, na grilu, marinovaný, uzený a vařený ve víně. Je jich tolik, že je nemůžem sníst. Schodujem se, že grilovaný a uzený jsou nejlepší

Prvními ujetými kilometry po jižním ostrově směřujeme do národního parku Nelson Lakes. Jak už samotný název napovídá, skrývá nespočet jezer. Včetně toho údajně nejčistšího na světě – Blue Lake.

Vesnička Saint Arnaud u jezera Rotoiti je pomyslnou bránou do parku. V informačním středisku platíme dnešní  noc v kempu a taky bookujeme místa v Hutu Angelus, ve kterém přespíme další den..

Když se ráno probouzíme, nad jezerem se ještě válí hustá mlha. Mezitím, co připravujeme snídani, házíme do batohů poslední nezbytné  věci na dvoudenní túru v horách. Auto parkujeme na nedalekém parkovišti a vyrážíme!

PINCHGUT TRACK, Robert Ridge Route ( Mt. Robert Car Park Angelus Hut)
Vzdálenost: 12,2 km

Čas: 6hod
Převýšení: Mt Robert CarPark 880m
Julius Summit 1794mAngelus Hut 1650m
Cena Hutu: $20/os./noc (kapacita 28 lůžek)

Hned na začátku musíme zdolat největší převýšení z celého dne. Od parkoviště pěšina klikatě stoupá na vrchol Mt. Robert. Už po pár minutách začínáme postupně odhazovat vrstvy oblečení. Z triček můžem ždímat pot. Sluníčko svítí a na obloze ani mráček. Mohli bysme si snad přát ještě lepší počasí? Po hodině utrpení stojíme pyšně na vrcholu. V nohách první tři kilometry a převýšení víc jak 600 metrů. Jezero Rotoiti necháváme hluboko pod námi. Výhled na něj a na okolí je z vrcholu parádní.

Cestou dál míjíme Relax Schelter, malinkou budku, skvělé místo, kde se schovat během deštivých a větrných dnů. Potkáváme první rozcestník, ukazující 4,5 hodiny do našeho cíle.

Dostáváme se na hřebenovku. Úzkou, kamenitou cestičku, která nás vede nahoru a dolů přes několik vrcholků. Díky nádhernému počasí je vidět na míle daleko. Pod námi se každou chvilku objevuje nové jezírko. Když se pěšinka ztratí v kamenném poli, připadáme si jak kamzíci skákající z kamene na kamen.

V ten moment, kdy už nám nohy pod tíhou batohů těžknout a říkáme si, že už každou chvíli musíme být u cíle, se před námi vynoří další rozcestník. Posledních 30 minut!

Popojdeme o kousíček dál a dole v údolí ho vidíme. Angelus Hut sedící uprostřed dvou jezer. Ještě hezčí, než na všech těch fotkách na internetu! Poslední půl hoďka ubíhá jako voda. Strmý sestup k jezeru máme rychle za sebou. Konečně otevíráme dveře Hutu. Je tu liduprázdno. Odhazujeme batohy na postel, zouváme zapařený pohorky a jdeme k vodě zchladit bolavý nohy. Zbytek odpoledne trávíme odpočinkem na prosluněný terásce.

V Hutu je jedna velká společenská místnost s krbem, sezením, tekoucí vodou a prostorem na vaření. Dva pokoje na spaní, dohromady s 28 lůžky. Jedna místnost není přístupná turistům, ale dobrovolníkovi, který tu přes hlavní sezónu „pracuje“. Každý večer kontroluje počet návštěvníků a sdílí s nimi užitečné informace o okolí a o počasí v následujících dnech.

Slunce zapadá mezi hory, ochlazuje se a tak se soukáme do spacáků a z terasy pozorujem první vycházející hvězdy.. přibejvají, přibejvají a najednou je vidět mléčná dráha, a všechny ty neznámý souhvězdí.. marně hledáme velkej vůz :)))

Na zpáteční cestu volíme jinou trasu.

Speargrass Track, Speargrass Creek Route (Angelus Hut Mt.Robert CarPark)
Vzdálenost: 11.2km
Čas: 6
hodin

Podél potoka scházíme do údolí. Počasí nám opět přeje. Je ty panorámata dnes chybí. Po dvou hodinách máme za sebou největší klesání, Tyče, které nám doposud značily cestu, se mění na oranžové šipky na stromech. Začíná nekonečně dlouhá cesta lesem přes mokré, kluzské kořeny a bláto. Po čtyřech hodinách konečně les končí a jsme zpět na parkovišti!

Rozhodně to nebyl náš poslední trek s přespáním v Hutu. Máme jich vyhlídnuto ještě několik! A už teď se těšíme, je to paráda Jen si nesmíme znovu zapomenou opalovací krém, spálený obličeje cítíme ještě další týden!

Další dny sjíždíme západní pobřeží s několika zastávkami na turisticky známých místech. O těch ale příště!  Tak ahoj!

VIDEO TADY