Tongariro Alpine Crossing + Mount Ngauruhoe (Mt. Doom) 2 291 m

Tongariro Alpine Crossing + Mount Ngauruhoe (Mt. Doom) 2 291 m


Skoro nemůžem dospat, jak se těšíme. Soukáme se z vyhřátých spacáků plní energie, ikdyž budík zvoní nezvykle brzy. Je pár minut před pátou ranní a v kempu už je pořádně rušno. Nejsme jediní, koho čeká dlouhý, náročný den. Máme před sebou neznámější celodenní trek a současně jedno z největších lákadel Nového Zélandu.

Tongariro Alpine Crossing

19,4km dlouhá túra sopečnou krajinou, která láká denně stovky nadšených turistů.

Rychle se oblíkáme, hážem do batohů předem připravené svačiny a odjíždíme. Na parkoviště, kde trasa začíná, to máme ještě třičtvrtě hodiny cesty. Pomalu začíná vycházet slunce. Už jen ta podívaná stojí za to brzké vstávání. Přijíždíme na parkoviště a teploměr ukazuje celé 3°C  Rychle nazouváme pohorky a svižným tempem vyrážíme na cestu, abychom se co nejdřív zahřáli. Mysleli jsme, že čím dřív přijedem, tím míň od začátku půjde lidí, ale už v sedm hodin jdeme v davu. Možná by bejvalo stálo za to, vstát ještě o půl hoďky dřív…

Asi po hodině chůze, poměrně po rovince podél potůčku, se dostáváme k prvnímu záchytnému bodu. Vodopádům Soda Springs.

Míjíme ceduli, která se ptá, jestli se na trek stále ještě cítíme. S úsměvem jí velkým obloukem obcházíme a v tu chvíli to začíná. Schody, schody, schody. První velké převýšení. Slunce už se vyhouplo nad kopce a tak odhazujem bundy, mikiny, co se dá.

Po několika desítkách minut pořádného funění schody končí. Stojíme před velkým rozhodnutím. Koukáme na rozcestník a na lidi, kteří se najednou dělí na dvě skupiny. Jedna pokračuje dál po trase, ta druhá, odvážnější, míří na vrchol hory Ngauruhoe neboli hory osudu, profláklé díky trilogii Pána Prstenů . K těm šílencům se přidáváme. Víc jak hodinu toho pak ale litujeme. Nahoru se doslova škrábeme, skoro po čtyřech.

Štěrk pod noha podkluzuje, lidi nad námi nás každou chvíli informují o padajících kamenech. Vrchol jako by se vzdaloval. Každým metrem jsme sice blíž, jen síly pomalu ubývají.

Ten výhled zezhora ale za všechnu tu dřinu stojí. Přijdem si jak na jinej planetě. Ať už se podíváme na jakoukoli stranu, nevěříme svejm očím. Najednou je všude kolem nás mlha a ta po zbytek dne z vrcholku hory nezmizí..

 

Ikdyž to může znít neuvěřitelně, cesta dolů je o dost, o dooost horší. Ani radši nepočítáme, kolikrát skončíme na zadku. Někteří už vstávání vzdávají a sjíždí jako po skluzavce. Cesta dolů trvá skoro stejně dlouho, jako ta nahoru. Pod horou vysypáváme boty, dáváme rychlou sváču a pokračujem. Ještě před sebou máme pěknej kus. 

Na další vrcholek už si netroufáme, takže od dalšího rozcestníku k vrcholu Tongariro, pokračujeme rovnou k červenému kráteru a Emerald Lakes. V dálce vidíme Blue Lake, ke kterému ale už nedojdeme. Tady se otáčíme a jdeme zpátky.

Většina lidí nechává auto na koncovém parkovišti a autobusy se nechají převézt na začátek. My to ale udělali po svém. Cestou zpátky pak nepotkáme skoro už ani človíčka. Po devíti hodinách jsme zpátky u auta.

Ještě přemýšlíme, že za pár dní půjdeme z konečného parkoviště na místo, kde jsme se otočili, abychom viděli zbytek. Pak ale mluvíme s pár lidmi, kteří nám to rozmluví. To nejhezčí jsme viděli

 

 

 

 


655 Replies to “Tongariro Alpine Crossing + Mount Ngauruhoe (Mt. Doom) 2 291 m”

Pingbacks And Trackbacks

Comments are closed.