Naše rady a tipy, jak hledat sezónní práce & brigády v zahraničí


Na cestách jsme skoro 6 let a za tu dobu jsme vystřídali pěknou řádku zaměstnání. Nasbírali jsme během toho spoustu zkušeností a i pár tipů, o které bychom se dnes s vámi chtěli podělit.

Jednou z velice častých otázek které dostáváme se týká práce na cestách. Jak se vlastně na cestách živíme a jak si můžeme dlouhodobé cestování dovolit. Pravda je, že do všech zemí vyrážíme především za prací. Nějakou dobu pracujeme, šetříme, podnikáme malé výlety po okolí a pak vyrazíme na pár týdnů, nebo měsíců na cesty. Například za tři měsíce sbírání jahod na Novém Zélandu jsme si mohli dovolit několika měsíční cestování po Asii.

Jaké práce ve světě už máme za sebou?

Tím, že v žádné zemi nezůstáváme příliš dlouho, na budování kariéry není prostor a sezónní práce jsou tedy jasnou volbou. Hned po škole jsme začínali ve Welsu jako Au-Pair Couple. Něco podobného jsme si vyzkoušeli i v Londýně, kdy jsme si našetřili na naši cestu na Nový Zéland.

Na Zéland jsme vyrazili díky Working Holiday vízům, což nám umožnilo v této zemi spojit legálně práci s cestováním. Právě tam pro nás byly sezónní práce tím nejdůležitějším a vždy po pár odpracovaných měsících jsme na pár týdnů vyrazili cestovat a poté hledat práci nanovo. Za 15 měsíců na Novém Zélandu jsme dvakrát pracovali na malé rodinné jahodové farmě, kam bychom se hned a rádi vrátili znovu. (Tam si Ráďa vyzkoušel i práci včelaře). Pár měsíců jsme dělali úklidy v karavanovém parku a nádherné Furnaux Lodge v zálivu s delfíny, kam se člověk dostal pouze lodí, nebo po vlastních několikadenní trailem.
Na podzim na jižním ostrově frčí sklizeň hroznů, kde jsme vypomohli dvěma vinařstvím a přes zimu jsme si na pár týdnů vyzkoušeli sázení stromků.

Po návratu ze Zélandu jsme vyrazili do Skotska na letní sezónu vypomáhat do vodního mlýna s kavárnou. Ikdyž naší hlavní pracovní náplní byla především obsluha kavárny, přiučili jsme se něco i o mletí mouky, pečení chleba, dortů a tradičních skotských skonů a tiffinu. Latte art jsme zvládali na jedničku a plnění sendvičů nám šlo také od ruky!

Na Island jsme vyrazili na doporučení kamarádů do geotermálně vyhřívaných skleníků pečovat o rajčata, okurky, papriky a bylinky. Tam jsme se zas naučili vše od sázení rostlin, údržbu až sklizeň.

V době psaní článku se nacházíme v Kanadě, opět na roční Working Holiday víza a pracujeme v hotelu. Už druhém hotelu.

Jaké sezónní práce můžu dělat?

Pokud nehledáte přímo něco ve vašem oboru, nejčastěji můžete najít práci v cestovním ruchu. V kavárnách, restauracích, hotelích, kempech, obchodech, půjčovnách, na farmách, přes zimu třeba v lyžařských střediskách.

Co určitě můžeme doporučit, je kniha Travel Jobs od kluků z Travel Bible, kteří dali dohromady více jak 100 tipů na práce a brigády v zahraničí, ze kterých si vybere naprosto každý. Takže pokud vyrážíš za prací do zahraničí poprvé, nebo se jen bojíš a nevíš pořádně jak na to, tahle kniha ti se vším pomůže!

Jak tedy hledat práci v zahraničí?

Celý proces by se dal rozdělit hned do několika kroků, které závisí na určitých faktorech.

Hledat práci z domova, nebo až na místě?

To samozřejmě nejvíc záleží na tom, do jaké země se chystáte. Pokud jsou to země Evropy, rozhodně bychom začali hledat práci dopředu. Všude po Evropě jsme vyrazili až když jsme práci měli jistou. Nutno také říct, že jsme ke každému zaměstnání dostali i ubytování a nikdy jsme si nemuseli hledat vlastní. Tím se dá ušetřit spousta peněz. Pokud vyrazíte na vlastní pěst, než práci najdete může chvíli trvat.


V případě, že vyrazíte za prací mimo Evropu, je možná lepší počkat a hledat inzeráty až na místě. Stejně tak můžete obcházet hotely, restaurace, kavárny i farmy osobně, což se kolikrát vážně vyplatí.

Kde hledat inzeráty na práci?

Existuje spousta osvědčených webových stránek, kde denně přibývají desítky nabídek. Stejně tak v každé lokalitě dobře fungují facebookové stránky s inzeráty.

Stačí si jen vybrat, odeslat desítky e-mailů a počkat, kolik lidí se ozve zpátky. Pak většinou následuje videopohovor a pokud vše klapne, můžete vyrazit. My sami vždycky máme největší hrůzu z toho, jestli s námi opravdu počítají, jestli to nebyl jen podfuk a nebudeme se hned zas muset vracet zpátky. Naštěstí jsme vždycky měli štěstí a potkali jsme se s naprosto skvělými lidmi a odváželi jsme si zážitky a zkušenosti na celý život.

Tady jsou stránky, kde jsme hledali my:

ANGLIE – https://www.gumtree.com/jobs (Couple jobs in Hospitality)
SKOTSKO – https://www.indeed.co.uk (Couple seasonal jobs)
ZÉLAND – https://www.backpackerboard.co.nz , https://www.seasonaljobs.co.nz


Vyrážíš na cestu?

Nikdy nezapomeň na cestovní pojištění!
Máme pro Tebe slevu 50% na cestovní pojištění od Axa Assistance, které sami na naše krátkodobé pobyty využíváme!

Chcete se na něco zeptat? Spojte se semnou na Instagramu. Najdete mě tam jako @dajahof :))