Vše, co potřebujete vědět před cestou na Island


Po roce na Islandu jsme pro Vás dali dohromady všechny užitečné tipy pro Vaší nadcházející dovolenou na severu. Vše od letenek, počasí, cen až po to, co vše Island nabízí.

Kolik času si na Island vyhradit?

Ještě než začneme s jednotlivými body, nabízí se tady snad úplně první otázka, se kterou určitě budete na začátku plánování cesty bojovat. Pokud chcete vidět od všeho kousek, úplně nespěchat, netrávit hodiny denně za volantem a třeba i objet ostrov kolem dokola, doporučujeme minimálně dva až čtyři týdny.

1.CESTA

Na Island se můžete vydat rovnou dvěma způsoby.

Letadlem

Levnější a samozřejmě rychlejší varianta je letadlem. Z Prahy můžete najít přímé lety pouze přes léto v hlavní sezóně, kdy se ceny zpátečních letenek pohybují někde kolem 10ti tisíc korun. Není to však pravidlo. Sehnat samozřejmě můžete i letenky akční.
Let trvá 4 hodiny.

Spoustu akcí nabízí například nízkonákladovky Wizz Air, nebo třeba Ryan Air a to z Vídně, Katowic, nebo Německa. Kdy můžete jednosměrný let koupit již od 800Kč!
Obecně platí, čím dříve letenky rezervujete, tím jsou levnější. Říká se, že nejlepší cena bývá přibližně dva měsíce před plánovaným odletem.

My sami využíváme na vyhledávání letenek vždy a jedině Skyscanner. A to pro lety jak po Evropě, tak i za oceán. Že ho ještě neznáte? Mrkněte, a nikdy už letenky nebudete hledat jinde :))

Trajektem

Pokud Vás netlačí čas a nevadí vám strávit 3 noci na moři, můžete využít trajekt z Dánska a vzít si tak pohodlně sebou svoje vlastní auto, dodávku, nebo karavan a vyhnout se tak poplatku za půjčení auta na místě.

O naší cestě trajektem a všech informacích včetně cen i zastávky na Faerských ostrovech, jsme sepsali článek tady: Na Island a Faerské Ostrovy vlastním autem

2. PŮJČENÍ AUTA + CENA BENZÍNU A NAFTY

Nejlepší varianta pohybu po Islandu, ale zároveň pravděpodobně nejdražší položka celého výletu bude zapůjční auta. Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit 4×4,  protože né všechny cesty (ano, i k těm nejvíc turistickým atrakcím) jsou sjízdné tím nejlevnějším zapůjčeným autem. Sami jsme za Vás otestovali, že se klidně může stát, že k malé ledovcové laguně pojedete necelé dva kilometry celých dvacet minut!

Ceny aut se opět odvíjejí od sezóny a to tak, že tu nejlevnější 4×4 Daciu Duster seženet v hlavní sezóně přes léto (červenec, srpen) od 1200 euro na dva týdny, a od září už jen za 500.

Při půjčování auta si dávejte pozor na pojištění! Cena většinou zahrnuje jen to nejzákladnější. Žádná půjčovna Vás nepojistí například na brody ve vnitrozemí. Dopojistit si pak můžete čelní sklo, kola, podvozek atd.

Po celém Islandu platí zákaz jízdy mimo silnice a vyznačené cesty a to pod vysokou pokutou!
Do vnitrozemí je vjezd povolen jen vozidlům 4×4.
Stav silnic můžete sledovat na road.is

Pro zajímavost přikládám cenu našeho půjčovného:
Suzuki Vitara 4×4
15 dní – přelom června/července
Půjčení auta: 120 816 ISK = 21 997 Kč
Pojištění: 29 813 ISK = 5 428 Kč
Celkem: 27 425Kč

3. UBYTOVÁNÍ, KEMPY A VOLNÉ KEMPOVÁNÍ V PŘÍRODĚ

Pokud si vybarete tu nejlevnější variantu spaní v autě, nebo ve stanu, budete celkem jistě nuceni využít kempy. Kempování na divoko je totiž po na Islandu zakázáno (ato zejména na nejvíc turistickém jižním pobřeží) a na mnoha místech se setkáte se značkami “No overnight parking”.
Skvělý článek o kempování na Islandu najdete TADY.

Cena kempů se pak pohybuje od 1500-2000 ISK/noc. (300-400Kč)

Pokud si chcete dopřád trochu větší luxus a přinejmenším alespoň pohodlnou postel, využijte Airbnb nebo Booking. Nocleh tak můžete najít u místních v promajatém pokoji, nebo v chatičkách v naprosté samotě, kde kolem sebe budete mít jen hory a stádo ovcí.
A samotřejmě v Guesthousech a hotelích.

Že ještě nejste na Airbnb registrovaní?
Založte si účet TADY a získejte od nás 977Kč na Váš úplně první pobyt! 725Kč na ubytování a 272Kč na zážitek! :))


4.CENY

Island se momentálně zařadil na první místo nedražších zemí Evropy. Přeskočil tak například Norsko i Švýcarsko.
Pokud půjdete na snídani do kavárny, počítejte s cenami kávy začínající na 100Kč a okolo 300Kč za snídani. Obědy a večeře se pak pohybují od 300Kč výš..

Pokud jde o ceny potravin v supermarketech, nejlevněji nakoupíte v Bónusu. Alkohol seženete pouze ve speciálních obchodech Vínbudín.

Pro zajímavost přikládám ceny pár základních potravin.

1L mléka 50KČ
Chleba cca 1OO Kč
Kilo kuřecích prsou 280Kč
Těstoviny, rýže 6OKč
Sýr, vajíčka 100Kč
Fish and Chips 200Kč
Pivo nízkoprocentní 20Kč
Pivo 72Kč

Platby kartou jsou přijímány víceméně kdekoliv. S vyjímkou snad jen autobusu v Reykjavíku.


CHYSTÁTE SE NA CESTU?

5. ISLAND A POČASÍ

Ne nadarmo se říká, že během hodiny můžete na Islandu zažít všechna roční období. Očekávat můžete všudypřítomný silný vítr, který během chvilky přivane hustou mlhu, sněhové přeháňky, nebo silné horské slunce. Na Vedur.is, můžete sledovat nejaktuálnější předpověď a to buď na samotném webu, nebo v mobilní aplikaci.

Nezapomeňte na polární dny a noci. Přes léto slunce skoro vůbec nezapadá a vidět je takřka 24 hodin denně. Zato přes zimu jsou Islanďané rádi alespoň za tři hodiny šera kolem poledne. V zimě je tedy nejlepší období pro pozorování polárních září. (viditelné od září do března).

6. MOBILNÍ APLIKACE

Jaké aplikace před cestou stáhnout a které opravdu využijete? Nám se nejvíc osvědčily mapy.cz, na kterých najdete všechny treky, cesty, obchody, benzínky.. vedur, nebo yr.no na počasí, googlemaps na veškeré kempy. Hodit se pak může i aplikace Airbnb na ubytování, ale to doporučujeme mít vždy zamluvené dopředu.
Dál se pak můžou hodit aplikace:

Wapp – pro hikery
Park4night – kempy a kempovací místa, dump stations.
Straetor – veřejná doprava

* Poznámka: Ceny volání, sms i dat jsou stejná jako v ČR 🙂

7. HOT POOLS

Island je vyhlášen svými horkými prameny! Najít je můžete všude po ostrově a to nejlépe přes stránky hotpoticeland.com. Jestli je něco, co během svého pobytu rozhodně nesmíte vynechat, je to jednoznačně horká koupel v jakémkoliv počasí s mnohdy dechberoucímy výhledy! A když se Vám poštěstí, může tam být i sami.

8. KRÁSY ISLANDU – CO VIDĚT?

Pokud jste milovníci vodopádů, sopek, kráterů a sopečných polí, hor, ledovců, ledovcových lagůn, černých pláží a znovu vodopádů, už nepřemýšlejte ani minutu a kupujte letenky na sever! Island toho má opravdu hodně co nabídnout.

https://www.instagram.com/p/BsL4-PBhsc2/


U našich kamarádů na Eventyr.cz, se můžete nechat inspirovat nádhernými fotkami a dokonce si stáhnout mapu se všemi zajímavými atrakcemi, které sami za 5 měsíců cestování po ostrově objevili.

Mrkněte na naše další články ze severu: