FAERSKÉ OSTROVY: Kompletní průvodce + praktické rady a tipy na cestu


Dechberoucí výhledy, drsná severská krajina, domy s travnatou střechou, nevyzpytatelné počasí, papuchálci i místní čerstvé ryby. Tohle všechno láká turisty a nadšené fotografy k návštěvě Faerských ostrovů. Sepsali jsme pro Vás všechno, včetně našich rad a zkušeností, co byste měli před cestou na sever vědět.

Obecné informace

  • Souostroví v severním Atlantiku (na půl cesty mezi Skotskem/Dánskem a Islandem)
  • Rozloha 1395,74 km² počet obyvatel 50tisíc hustota zalidnění 35,44 ob. / km² 
  • Součást Dánska, platidlo faerská/dánská koruna, jazyk faerština/dánština (valná většina umí perfektně anglicky)
  • Faerské ostrovy tvoří celkem 18 ostrůvků, hlavní ostrovy jsou propojené silnicí + podmořskými tunely, na jiné musíte trajektem, nebo vrtulníkem
  • průměrně 283 deštivých dnů v roce
  • každoročně se zde koná tradiční lov velryb, veškeré maso se spotřebuje na ostrovech, spravedlivě se rozdělí mezi obyvatele
  • mezinárodní letiště se nachází na ostrově Vágar, do hlavního města Tórshavn na ostrově Streymoy, se můžete dostat z Dánska a Islandu trajektem.
– Pohled z trajektu na hlavní město Tórshavn, ostrov Stroymoy –

Proč Faerské ostrovy navštívit?

Faerské ostrovy lákají především na dechberoucí, drsnou severskou krajinu. Na vysoké, strmé útesy a kopce bez stromů končící přímo v moři. Malé vesničky s barevnými původními domky, mnohdy s travnatou střechou o jejíž udržování se starají místní všudypřítomné ovce. Nádherné zátoky, vodopády, majáky, úzké silničky, rozbouřené moře, to všechno dělá z ostrovů vyslovený ráj pro fotografy. Já sama skoro nedokázala odtrhnout foťák od oka.

Mezi velmi oblíbenou atrakci patří také papuchálci, černobílí ptáci s červenými nápadnými zobáky, kteří se stahují z moře na pevninu kvůli hnízdění.

Rybolovem se živí většina obyvatel ostrova, atak čerstvé, ale i sušené ryby bezpodmínečně během návštěvy doporučujeme ochutnat. Rybolov jako takový představuje celých 97 % exportu celých ostrovů. Ročně faerští rybáři uloví přes 600 000 tun ryb.

Tjornuvík, ostrov Stroymoy

Jak se tam dostat?

Na ostrovy se můžete dostat dvěma způsoby. Letecky, nebo trajektem. Mezinárodní letiště se nachází na ostrově Vágar. Lety provozují pouze dvě aerolinky, a to Atlantic Airways a Scandinavian Airlines. Přímé lety naleznete například z Kodaně, Paříže, Edinburghu, Bergenu a Reykjavíku, v hlavní sezóně dále například z Malty, Malorky, Kréty a Kanárských ostrovů.

TIP: Na levné letenky vždy využíváme vyhledávač a srovnávač letů Skyscanner.net, se kterým máme pouze pozitivní zkušenosti a pokaždé nejlepší cenu.

Druhou možností je trajekt plující z Dánského přístavu Hirtshals. Plavba trvá přibližně 38 hodin a společnost Smyrilline operuje celoročně. My sami využili tuto možnost, kdy jsme si dovezli vlastní auto a dál pokračovali na Island.

O celé cestě jsme napsali samostatný článek – Na Island a Faerské ostrovy trajektem s vlastním autem – kde najdete všechny časy, ceny podle auta a ročního období, odkazů, naší zkušenosti, vybavení atd.

http://dr-travelblog.com/island-a-faerske-ostrovy-trajektem-s-autem-nebo-dodavkou/

Počasí a kdy vyrazit?

Faerské ostrovy mají průměrně 283 deštivých dnů v roce. Počasí se mění z minuty na minutu a vy tak během dne můžete celkem snadno zažít všechna roční období. V létě teploty nešplhají příliš vysoko a zimy bývají díky mírné. Sněhové srážky bývají minimální. Počítat musíte se silným větrem a deštěm jak v létě, tak v zimě.

Hlavní turistická sezóna je od června do září, ale chybu rozhodně neuděláte ani mimo sezónu.

My sami jsme ostrovy navštívili v půlce listopadu cestou trajektem na Island a velkou výhodu jsme viděli v tom, že na většině největších turistických atrakcích jsme nepotkali ani živáčka a ubytování byla prázdná.

– tradiční domky s travnatou střechou, ve kterých se skrz Booking.com můžete ubytovat, ostrov Vágar –

Kde se na ostrovech ubytovat a jak je to s kempováním?

Jelikož jsou ostrovy malé a přejezdy mezi nimi nejsou zdlouhavé, můžete si vybrat jedno/dvě místa, na kterých zůstanete po celou dobu a výlety po okolí budete podnikat odtamtud. Nejvíc hotelů najdete v hlavním městě Tórshavn. (Hotely doporučujeme rezervovat na Booking.com). Pokud však toužíte po opravdovém Faerské zážitku, můžete si pronajmout i celé tradiční domky na samotě. Ty najdete například na stránkách Airbnb.

TIP: Pokud se rozhodnete pro rezervaci přes Airbnb a ještě jste přes něj necestovali, s naším odkazem získáte slevu 925Kč na Váš úplně první pobyt!

Kempy jsou snad v každé vesnici, otevřené především v hlavní sezóně. Celoročně otevřených najdete pouhých pár. Cena za auto nebo stan se obvykle pohybuje kolem cca 750Kč (200DKK) za noc. Kompletní přehled kempů a cen najdete na oficiálních stránkách Faerských ostrovů TADY.

Kempování mimo místa tomu určená je na Faerských ostrovech zakázáno.

– Na ostrově Streymoy najdete přes Airbnb i takové netradiční ubytování –

Jak se po ostrově pohybovat?

Nejsvobodnější a také nejpraktičtější možnost je své vlastní auto, dodávka, campervan. Na ostrovech fungují autopůjčovny, kdy si auto můžete jednoduše vypůjčit i vrátit na letišti.

Většina silnic je ve skvělém stavu, takže i malé, nejlevnější auto poslouží skvěle. Není potřeba 4×4 tak, jako na Islandu.

Některé ostrovy jsou propojené mosty, některé podvodními placenými tunely a na další se dostanete pouze lodí, nebo vrtulníkem, který je překvapivě velmi levný a může být skvělým zpestřením a zážitkem během vaší dovolené.

Pro více informací o cenách podvodních tunelů, letů a další, navštivte oficiální stránky Visit Faroe Islands – Getting Around

– naše dodávku na ostrově Streymoy –

Co vidět?

Připravuji náš sedmidenní itinerář cesty s těmi nejhezčími místy vyznačenými na mapě.
Dále můžete mrknout na předchozí články: Story o našem nešťastném příjezdu na Faerské ostrovy a Nejfotogeničtější místa ostrova Vágar

– Gásadalur, ostrov Vágar –

Zajímalo by Vás něco dalšího?
– SPOJTE SE SEMNOU NA INSTAGRAMU –
Najdete mě jako @dajahof

https://www.instagram.com/p/BqVHos3Frgt/

Alberta Anglie Animals Dolomity Dvoudenní Trek Evropa Faerské Ostrovy Fotobanky fotogalerie Hiking Hut India Island Itálie Jednodenní výlet z Londýna Jižní Ostrov Kananaskis Country Londýn Mongolia NelsonLakes Nový Zéland nový Zéland Jižní Ostrov Nový Zéland Severní ostrov Obytná dodávka Oxford Práce na NZ Práce v zahraničí Průvodce Přestavba dodávky Rady & Tipy na cestu Roadtrip Seven Sisters Cliffs Stonehenge tchaj-wan Trajekt Travel tuleni Vanlife video Wales White Island Windsor