Jaký byl náš rok 2018?


Za rok 2018 jsme navštívili 13 zemí, 3x změnili práci a udělali jedno velký rozhodnutí. Kde jsme a co děláme právě teď? Jaké máme plány letos?  Vše se dozvíte právě v tomto článku.

NOVÝ ZÉLAND

Na přelomu roku 2017/2018 jsme opouštěli Nový Zéland. Sbalili si 15 měsíců života zpátky do jedný krosny, prodali auto, který nám bylo po celou dobu pojízdným domovem, v Aucklandu sedli na letadlo a vyrazili domů do Čech. Vzali jsme to ale hodně pomalu. S několika zastávkami. Tou první byla Austrálie.

AUSTRÁLIE

Hlavní cíl, nebo vlastně tak trochu důvod celé naší cesty po Austrálii, byl legendární Silvestrovský ohňostroj v Sydney! Týjo. Ještě teď mám slzy štěstí na krajíčku, když si na to vzpomenu. Dívala jsem se na oblohu a nemohla uvěřit tomu, že tam vážně jsme. Že patříme mezi ty, kteří tu nádheru vidí na vlastní oči. Bylo to krásný. Zážitek na celej život.

Ale nebylo to jen o Silvestrovský noci. Za 13ti denní Roadtrip z Brisbane do Melbourne jsme ujeli přes 3500 kilometrů v mini autě s rozkládacím stanem na střeše. Viděli jsme koaly, hladili si klokany, několikrát si spálili nosy, potili se ve 42°C, grilovali s místními a kochali se nádhernými pobřežními výhledy Great Ocean Road.

Mrkněte na fotky a článek z Austrálie: Australský roadtrip 1.část z Brisbane do Sydney / 4 denní itinerář cesty

SINGAPORE

Z Austrálie jsme přeletěli do Singapuru. Za pouhé dva dny jsme se do tohoto města stihli zamilovat. Nevěřili jsme svým očím, kolik zeleně se vejde na balkóny, střechy a okna mrakodrapů v centru. Nevěřili jsme, jak nádhernou světelnou show pro diváky zdarma připravují. Každou noc! Nevěřili jsme ani tehdy, když nám řidič autobusu vracel peníze za jízdné, když stejně šokovaně jako my zjistil, že jsme zapomněli vystopit tam, kde jsme původně měli. (Přejeli jsme to asi jen o 8 zastávek! ) Výborné jídlo, nádherné čisté město, ale především kouzelné, noční osvětlené Gardens By the Bay, kde si připadáte jak na jiné planetě.

BALI

Bali Bali Bali. Pro Čechy momentálně populárnější destinace než staré dobré Chorvatsko. Co na tom Bali sakra všichni vidí? Nechápali jsme. Až do tý doby, než jsme ho sami navštívili. Za 9 dní jsme z něj vytěžili, co se dalo. Jeden Balijec s námi za jeden, jediný den objel ta nejhezčí, místa, která Bali nabízí. Pak jsme z něj utekli, z hlavního ostrova. Pár dní jsme strávili na klidném ostrůvku Nusa Penida a před odletem na Nusa Lembongan. Bali je přesně takové, jak si ho představujete. A je pravda všechno, co o něm slýcháte. My si ho strašně moc užili a určitě se tam někdy vrátíme…

MALAJSIE

V Kuala Lumpur jsme se skoro po roce a půl setkali s částí rodiny  Ráďa nás po pár společně strávených dnech opustil a letěl domů za těmi svými.. Dáje, jejímu malýmu/velkýmu bráchovi a rodičům začala třítýdenní asijská dovolená. Z Kuala Lumpur jsme autobusem přejeli do (nejen) čajovýho ráje Cameron Highlands, odtamtud na Penang a dál na ostrov Langkawi, kterému dominuje tzv. “Langkawi Sky Bridge” neboli most v oblacích (na obrázku dole). Tam skončilo naše malajské putování.

THAJSKO

Lodí se z Malajsie dostáváme na thajský turistický ostrov Koh Lipe, kde nenajdete jediné auto. Vyjímečně pár skútrů nebo jizdních kol, ostrov se dá ale bez námahy obejít pěšky kolem dokola. Ochutnáváme zde spoustu thajských specialit, užíváme sluníčka a písečných pláží, jeden den trávíme na proslulé thajské long tail boat, kdy spojujeme šnorchlování s návštěvou okolních ostrůvků. Právě na ostově Koh Lipe proběhlo moje první setkání se syčícím Varanem, díky ktrýmu mám teď tak trochu hrůzu někdy se vůbec do Asie ještě vrátit 😀

Z Koh Lipe se znovu přesouváme lodí na Koh Tarutao, kde už tuplem nepotkáte jediné motorové votidlo. Celý ostrov je národním parkem, atak si místní strážci udržují svoji nedotčenou, původní thajskou přírodu.

Dál pokračujeme z divočiny po rozbouřeném moři na pevninu do přístavu v Pak Bara, autobusem do Trangu a vnitrostátním letem do Bangkoku. Věřte, že dvě noci v přelidněném thajském hlavním městě bohatě stačí O všech chrámech a dalších památkách třebas jindy v samostatném článku…

DUBAJ

Pokud se chystáte do Asie, Dubaj bude pravděpodobně po cestě vaše přestupní stanice. My jsme si tam zařídili 17ti hodinový přestup, díky kterému jsme stihli vidět z Dubaje přesně to, co jsme chtěli. Z letiště nás Uber vzal k Burj Khalífě, kam jsme pár dní předem rezervovali vstupenky. Stát na vyhlídkové plošině nejvyšší budovy světa je velký zážitek. Obešli jsme obrovský Shopping Mall, zastavili se v akváriu, viděli i Burj Al Arab a pak už rychle zpátky na letiště.

SKOTSKO

Doma jsme se pak s Ráďou moc neohřáli a našli si přes internet práci ve Skotsku. V malinkém rodinném vodním mlýně, jednom ze dvou, které ještě ve Skotsku fungují. Sami si tam melou mouku, pečou v malé pekárničce nejenom chleby, rolky, ale i nejrůznější druhy sladkého pečiva i tradičních dortů, které se k zákazníkům dostávají ještě za tepla v malé přilehlé kavárničce. Tam se z chlebů dělají sandwiche a toasty, podávané s domácí horkou polévkou nebo salátem.. Pomáhali jsme, kde se dalo. Celé čtyři měsíce. Za tu dobu jsme podnikli jen pár výletů po okolí, na prodloužený víkend vyrazili stanovat do Isle of Skye a když přijeli na návštěvu Ráďovo rodiče, vzali jsme je k Loch Ness. Co by to bylo za návštěvu Skotska bez zastávky právě tam?  Po zmiňovaných čtyřech měsících jsme odletěli zpátky domů. Stýskalo se nám po tom našem českém létě. A po hudebních festivalech!


ITÁLIE

V srpnu jsme do auta sbalili veškerý kempovací vybavení a vyrazili na dlouho plánovaný výlet do hor. Do Italských Dolomit! Co nejdřív se pokusím přidat článek třeba od Tre Cime de Lavaredo, kde se vyplatí si přivstat a na východ slunce nebude kolem živáčka. O tom, že stálo vstávání v půl páté ráno za to, Vás rozhodně přesvědčí fotky dole! Dokonce jsme se docela úspěšně vyhýbali davům turistů celý den. Nebojte se, napíšem Vám návod jak na to. Anebo jak si kvůli dechberoucím výhledům vyšlápnou černou sjezdovku a ušetřit tak spoustu EURo za lanovku!

Kempovali jsme přímo v centru Dolomit, ve vesničcce Cortina d’Ampezzo kolem dokola obklopené horami. Přes den nám počasí přálo, ale jakmile se setmělo, začala večer co večer taková bouřka, že jsme kolikrát usínali k ránu. Ke konci týdne se na nás hnaly přívalový deště z Rakouska, před kterými jsme se snažili ujet na jih. K Benátkám. Tam jsme zažili takovou bouřku, jakou si budem ještě dlouho pamatovat. Samotné Benátky jsme den na to prochodili křížem krážem jako správní turisti!


SLOVINSKO

Z Itálie rovnou do Slovinska s partou našich kamarádů z Plzně! . První dny jsme courali kolem Bled, oblíbené turistické vesničky a jezera s malinkým ostrůvkem s kostelíkem uprostřed, ke kterému se můžete vydat půjčenou lodičkou. Můžete také navštívit stejnojmenný hrad na břehu, anebo vylézt na jeden z kopců v okolí, ze kterého se Vám otevře fantastický výhled po okolí. Za zmínku taky stojí nedaleká soutězka Vintgar s průzračně čistou vodou.

Na zbytek týdne jsme se přesunuli k jezeru Bohinj, které je výborným výchozím bodem na výlety k vodopádům, jezerům, nebo výšlapy na nejvyšší horu Slovinska Triglav. Tam pozor. Pokud nemáte dobrou mapu, je dost možné, že se v cestičkách, tak jako my, zamotáte. I tak se ale výstup a sestup dá zvládnou za jeden, jediný den.Na závěr výletu, po cestě domů, stavíme na rychlou obědovou zastávku v rakouském Halstattu.

PAŽOUT

Že nevíte kdo je náš Pažout?  Na Zélandu jsme se doslova zamilovali do života v autě. Dává nám svobodu a neskutečný možnosti. Právě tam vznikla myšlenka, takovej velkej sen si JEDNOU pořídit dodávku doma v Čechách, předělat si ji podle našich představ a objet s ní Evropu! Kopancem k tomu, abychom jí pořídili už teď, byl e-mail, který nám přistál ve schránce, s potvrzením práce na Islandu. Odjíždět jsme měli za necelé tři měsíce.. věděli jsme, že budeme bydlet daleko od nejbližšího města a nechtěli jsme být ohledně auta závislí na někom jiným. Dlouho jsme si hráli s myšlenkou, jestli pořídit jen nějakýho kombíka, kde bysme čas od času sklopili sedačky a vyspali bysme se, anebo jít rovnou do vysněný dodávky. Pokud bysme vybrali tu první možnost, dost jistě bych Vám tady o tom teď nepsala. Dojeli jsme si pro Pažouta do Prahy, za měsíc a půl ho předělali a vyrazili na sever.


FAERSKÉ OSTROVY

Něco málo o Faerských ostrovech jsme Vám sem ještě za čerstva sepsali, třeba jako článek O našem nešťastném pžíjezdu na Faerské ostrovy. Neodradilo nás to a už vůbec nezkazilo celkovej dojem z těchto drsných, ale nádherných ostrovů v půlce cesty mezi Dánskem a Islandem. Na začátku listopadu tady potkáte opravdové minimum turistů, což nám naprosto vyhovovalo, nejvíc u hlavních turistických atrakcích, které jsme měli sami pro sebe! Pokud se někdy budete na Island chystat trajektem, zastávku, ať už na celý týden, nebo v sezóně alespoň na dvě noci, víc než doporučujeme! Nebudete litovat a zamilujete se tak, jako my.

FAERSKÉ OSTROVY: Nejfotogeničtější místa ostrova Vágar

ISLAND

A jsme na Islandu. Co tady děláme, jaké je počasí, nebo třeba jak tady najít práci? To všechno jsme sepsali do článku pro Hannah Outdoor, kteří nás oblíkli na cestu! Odkaz na článek máte tady! 

http://www.hannah.cz/radek-a-daja-na-cestach-strastiplna-cesta-na-island

A naše plány pro tento rok?

Pracovat, pracovat a pracovat. A šetřit. Tenhle rok totiž moc nestihneme. Máme v plánu objet kolem dokola Island, kde zůstáváme někdy do září/října, možná listopadu. A na konci roku se poletíme ohřát někam do tepla. Zato ten další rok. To zas bude jízda. Ale o tom zase někdy jindy.

Mějte se krásně!

D & R