Ledovce, nebe plné vrtulníků, zrcadlící-se jezero Matheson a vyčerpávající výstup na Mt. Fox | + VIDEO


Franz Josef Glacier | Ledovec Františka Josefa
Westcoast

Konečně nás pobřežní cesta přivádí k ledovcům! První nás svou alpínskou atmosférou vítá Franz Josef! Malá vesnička přeplněná turisty s jedním krámkem s potravinami, nějakolika kavárnami a restauracemi, obchůdky se suvenýry a tisícem nejrůznějších atrakcí.

V samotné vesničce není důvod se nějak dlouho zdržovat. Alespoň pro nás ne. Všechno je zbytečně předražené a pokud nejste bohatý asijský turista, na své si taky nepřijdete.

Ledovec leží pár kilometrů za vesnicí. Prohlédnout si ho můžete hned třemi způsoby. Nejlevnější, nejpohodlnější a ten, který volíme my, je pěšky. V okolí jsou kilometry treků vedoucí na vyhlídková místa, takže je možné prohlédnout si ledovec ze všech možných výšek, stran a úhlů. My prošmejdili snad každou přístupnou stezku. Jedinou nevýhodou může být pouze fakt, že se nedostanete přímo na ledovec.

To umožňuje druhá možnost, výprava s dopravou vrtulníkem a lezením po ledu. Ceny obvykle začínají někde okolo 300 dolarů za 2-3 hodinovou túru. Dlouho nás lákala možnost Ice Climbing, kdy by nás vrtulník dopravil na ledovec a v malé skupince bychom s mačkami a cepíny šplhaly na ledové stěny, nakonec to ale vzdáváme. Za ušetřené peníze můžeme cestovat ještě další měsíc J

Poslední možností je vyhlídkový let ať už letadlem, či vrtulníkem. Na výběr je opět spousta možností ohledně trasy, času a možného přistání na sněhu. Ceny jsou ale opět přehnaně vysoko. Oblohu za příznivého počasí nepřetržitě od časného rána křižují desítky vrtulníků.

Peter´s Pool

Fox Glacier | Foxův Ledovec
Westcoast

Druhý, Foxův ledovec je od Františka Josefa vzdálen 24km. Vesnička Fox Glacier už není tak rušná a tím pádem nám víc sympatická. Pár dní tady zůstáváme a opět prošmejdíme co se dá. Za zmínku určitě stojí vysilující výstup na horu Fox, ze které jsou parádně vidět všechny zasněžené vrcholky jižních Alp.

Fox Glacier

Výhled je opravdu zaslouženou odměnou. Trek je určen pouze zdatným horalům (na který se my samozřejmě cítíme  ) a tomu napovídá i fakt, že délka trasy s celkovým převýšením víc jak 1200 metrů jsou jen tři kilometry a na jejich zdolání je potřeba minimálně pěti hodin.
Cesta značená malinkými oranžovými trojúhelníčky odpovídá překážkové dráze zahrnující překračování padlých stromů, lezení po kluzských kořenech jako po žebříku a to navíc po kotníky v bahně. Cesta dolů není o nic jednodušší, přesto trochu rychlejší. Zpátky dole u auta se nám vyčerpáním klepou nohy, jako bychom právě zdolali Everest. Zvládli jsme to. Zablácení od hlavy až k patě a (naštěstí jen) s jedním odřeným kolenem.

Foxův ledovec z vrcholu Mt. Fox

Jezero Matheson
Fox Glacier, Westcoast

Po vyčerpávajícím výstupu si dáváme odpočinkový den u zrcadlícího jezera Matheson. Počasí se nám trochu pokazilo a vrchol nejvyšší hory zakrývají mraky. Přesto je pohled na jezero a na kopce za ním kouzelný.

Asi po týdnu opouštíme ledovcové vesničky a míříme víc na jih. Po cestě narážíme na lososovou farmu, kde by byl hřích nezastavit na rychlý oběd. Dáváme si pizzu s uzenými kousky ryby, která ještě ráno plavala v jednom z jezírek pod námi.

VIDEO TADY!!! 

https://www.youtube.com/watch?v=RyUqkVn-euU