Trajektem na Island s vlastním autem: Informace, ceny, tipy, zkušenosti


Přemýšlíte o návštěvě Islandu nebo Faerských ostrovů? Chtěli byste vyrazit se svým vlastním autem, dodávkou, karavanem nebo motorkou? Všechny informace, které potřebujete ohledně cesty vědět, najdete v tomto článku.

Trajekt z dánského přístavu Hirtshals

Pokud se pro takovou cestu s vaším vlastním autem rozhodnete, pravděpodobně využijete lodní přepravu společnosti SMYRILLINE.COM. Trajekt Norrona vyplouvá ze severu Dánska, konkrétně z městečka Hirtshals. Můžete plout přímo na Island do přístavu Seydisfjordur , nebo vaší cestu obohatit o několikadenní zastávku na Faerských ostrovech. Vše záleží jen na Vás.

Jak často trajekt vyplouvá a jak dlouho plavba trvá?

Loď vyplouvá celoročně jednou týdně a to každou sobotu, v hlavní turistické sezóně (červen-srpen) dokonce dvakrát. V úterý a sobotu.

Z Dánska na Faerské ostrovy trvá plavba něco kolem 38 hodin, z Faerů na Island dalších 19 hodin. Což znamená celé 3 noci strávené na palubě. Každý trajekt má zastávku v přístavu hlavního města Tórshavn na Faerských ostrovech. Zatímco trajekt kotví v přístavu, můžete si několikahodinové  čekání zpříjemnit procházkou po historickém centru města. Nebo si na ostrovech pobyt rovnou o několik dní prodloužit. Jednoduše budete pokračovat dalším trajektem. Jestli to bude za týden, nebo dva si zvolíte sami. Jen je na to nutné myslet při bookingu!

Na kolik trajekt na Island vyjde?

Ceny se hodně odvíjí podle sezóny, rozměru vozidla, typu kajuty, počtu osob a vámi vybraného jídla.

Sezóny se dělí na: hlavní (high)  – střední (mid) – nízkou (low) – zimní (winter)
U vozidel záleží na: rozměrech a typu vozidla(osobní, obytné, nakladní, atd.)Kajuty máte na výběr: společné 1-6 osob se sdílenou koupelnou, soukromé bez oken/s okny, rodinné
Jídlo is buď můžete zarezervovat předem, nebo dokoupit kdykoliv během plavby v restauracích a bufetech.

My jsme platili: 16 700 Kč      648
Odjížděli jsme v půlce listopadu (Low season), jednosměrná plavba Dánsko-Island s týdenní zastávkou na Faerských ostrovech, 2 osoby, dodávka dlouhá 5 metrů, výška max. 2,5 m, kajuta soukromá bez oken s vlastní koupelnou, bez jídla.

Na palubě Smyrilline

Loď není nijak zvlášť luxusní, přesto na ní najdete, na co si vzpomenete. Kromě dvou restaurací, kavárny a baru nechybí ani populární sky bar v nejvyšším patře lodi společně s menším hřištěm na fotbálek. Na palubě najdete také Duty Free Shop, dětský koutek, kino, bazén, vířivky, hernu, posilovnu a recepci. Wifi za poplatek.

Naše tipy a postřehy

  • Před cestou jsem zjišťovala, jak je to s placením na palubě. Všechno všude pohodlně zaplatíte kartou. V hotovosti přijímají Eura a Dánské koruny.
  • Loď má svou vlastní mobilní síť a ceny za hovor, nebo sms se tím pádem pohybují dost vysoko! Denní limit internetu za poplatek.
  • Stejně tak jako můžete pozorovat veškerá letadla živě na Flightradar24 můžete vy, nebo vaši blízcí sledovat, kde se zrovna  na moři nacházíte, přes TYTO STRÁNKY 🙂
  • Jídlo si na palubu můžete donést vlastní. My si v bufetu koupili oběd jen jednou. Na výběr máte pizzu, těstoviny, hranolky s kuřetem atd. za celkem přijatelnou cenu
  • Dejte si pozor na limit potravin a alkoholu, který na Island dovážíte!
  • V hlavní sezóně je většina trajektů plně obsazených, proto doporučujeme rezervovat hodně dopředu.

Co s sebou na palubu?

Protože po celou dobu plavby nebudete mít přístup k vašemu autu, doporučujeme s sebou sbalit batoh s pohodlným oblečením do kajuty, lahve s vodou (ikdyž voda je z kohoutku pitná), jídlo, pokud chcete ušetřit a nekupovat nic v bufetu a balíček kinedrylu! 🙂 My s sebou vzali i notebook s HDMI kabelem, který jsme připojili k televizi v kajutě a při koukání na seriály nám plavba neskutečně utíkala :))

Máte další dotaz? Rádi zodpovíme. Spojte se s námi na Instagramu @dajahof :))

Přečtěte si také: