Kolik si můžu (při)vydělat prodejem fotek z cest na fotobankách?


Tak schválně. Kdo z nás nemá počítač nebo mobil zahlcen nevyužitými stovkami, možná tisíci fotek (nejen) z dovolené? Líbilo by se Vám sbírat místo lajků na Facebooku či Instagramu centy a dolary? A vytvořit si tak pravidelný měsíční přivýdělek? V tomto článku se Vám pokusím zodpovědět většinu Vašich otázek ohledně prodeje fotek na fotobankách, včetně mých rad a tipů pro úspěšné zisky. Všechno, co se tady dozvíte, vychází pouze z mých osobních zkušeností, které jsem sama za poslední dva roky, co aktivně přispívám do fotobank, nasbírala.

Co jsou to FOTOBANKY a jak prodej funguje?

Fotobanka. Internetové úložiště nejen fotografií, ale i vektorových obrázků, ilustrací, videí a muziky. Klienti, kteří na fotobankách nakupují, si tak můžou vybrat z nepřeberného množství materiálu pro své projekty. Vaše tvorba se tak může objevit v novinách, časopisech, na pohlednicích, webech, reklamách, plakátech, prezentacích apod.

Prodej funguje na bázi předplatného, kdy si kupci předplatí konkrétní balíčky s omezeným měsíčním počtem stažení. A podle typu balíčku se pak odvíjí cena za zakoupenou fotografii.

Jak začít?

Vše, co do začátku potřebujete, se dá spočítat na jedné ruce. Stačí vybrat fotobanku, do které chcete začít přispívat. Vytvořit si profil. K tomu by měly ve většině případech stačit pouze Vaše osobní údaje, e-mail, adresa.. někde vyžadují  i kopii průkazu totožnosti. Nahrát pár nejlepších fotek. Některé fotobanky potřebují k úplné aktivaci účtu nahrání několika Vašich nejlepších kousků. V momentě, kdy budou tyto snímky schválené, se stáváte plnohodnotným přispěvatelem 

Aby Vám mohla chodit Vaše výplata, budete potřebovat účet Paypal, ze kterého si už snadno, jedním kliknutím, převedete peníze na český účet. PayPal účet si snadno a rychle založíte ZDE.

Kterou fotobanku zvolit do začátku?

Sama aktivně přispívám na tři fotobanky. Shutterstock, Adobe Stock, Dreamstime.

Shutterstock patří obecně mezi nejvýdělečnější fotobanky. Tak to platí i u mě. První prodej jsem zaznamenala pár dní po přidání prvních fotek. Jakmile se dostanete přes prvních pár stovek snímků v portfoliu, stanou se vaše prodeje pravidelnými. Když jsem překročila první tisícovku nahraných fotek, začala se mi prodávat minimálně jedna fotka denně. Momentálně mé portfolio sčítá necelých 2000 fotek a pár videí, a denně se mi prodá kolem 3-7 fotek. Jasně, nejsou to žádná závratná čísla. Posledních pár měsíců už ale splňuju minimální výši výdělku, kterou Shutterstock vyplácí($35USD), tím pádem mi chodí na účet PayPal stovky, až tisíce korun měsíčně. (Průměrně 1000-3500 Kč) A to pouze z této jedné fotobanky. Pokud nesplníte měsíční minimální výplatní částku, automaticky se Vám přehodí do dalšího měsíce.

Jaký je minimální výdělek na fotobankách?

Minimální částka, za kterou fotku prodáte, je $0.25. Což je také nejčastější suma, kterou ve svých prodejích zaznamenáte. Celkem často se prodeje pohybují na částkách $1.88, $2, $4, $10. Vše záleží na předplatiteli a jeho předplaceném balíčku.

Existují i vyjímky!! Za tuhle obyč fotku jsem dostala $64.50 !!!

Jako bonus Shutterstock nabízí Contributor mobilní aplikaci, ve které můžete přehledně a pohodlně kontrolovat své výdělky, nebo třeba nahrávat a odesílat právě vyfocené fotky přímo z Vašeho mobilu.
Adobe Stock patří také k těm populárnějším, výdělečnějším bankám. Minimální výplatní částka je 25 Euro a nejnižší suma, za kterou prodáváte fotky, je o něco vyšší, než na Shutterstock, a to 0.33 Euro. Tam mám já osobně ne zrovna pravidelné prodeje, možná právě díky tomu, že jsem tam začala přispívat poměrně nedávno a v portfoliu mám necelých tisíc fotek. Přesto už mi také chodí měsíční výplata. Fotky se mi prodávají za vyšší, než minimální částky, většinou za 1.5-2.5 Euro za fotku. A to se hned sčítá líp 

Má nejprodávanější fotka na Adobe Stock.

Poslední fotobanka, do které přispívám, je Dreamstime. Jako jediná přijímá 99 procent mých odeslaných obrázků. Mám tam však nejmenší výdělky. I celkový proces nahrávání mi přijde zdlouhavější, než u předchozích dvou. Neříkám, že když nevyhovuje mě, nebude ani Vám. Zkuste a sami uvidíte. Třeba se Vám bude dařit nejvíc právě tady. Vždycky, když si řeknu, že sem přispívat přestanu, tak se mi nějaká fotka zrovna prodá a tím pádem jí dám ještě šanci. A tak je to pořád dokola. Cena za jednu staženou fotku se pohybuje kolem $2. Nejméně obdržíte za jednu prodanou fotku $0.35 a minimální výplatní částka je $100.

Jak probíhá nahrávání a schvalování fotek na fotobanky?

Fotky je nejdřív potřeba nahrát, zařadit do správné kategorie, důkladně popsat, přiřadit klíčová slova, díky kterým budou snadno vyhledatelné a odeslat ke schválení. Doba schválení od odeslání je většinou do 24 hodin. Někdy (spíš vyjímečně) to může trvat třeba až 3 dny.

Ze začátku se Vám možná bude zdát proces příprav složitý, ale postupem času si ho budeme moci zjednodušit. Použít podobná klíčová slova (zkopírovat předem použitá a jen poupravit tak, aby seděla na novou fotku) a inspirovat se předchozími popisky u fotek, které se prodávají.

! DŮKLADNÝ POPIS A KLÍČOVÁ SLOVA !

Dvě nejdůležitější věci, pokud chcete být na fotobankách úspěšní. Vždy využijte obě kategorie, všech 50 klíčových slov a všech 200 znaků pro popis fotky. Pokud si s nějakým delším popiskem nevíte rady, vyhledejte si podobnou fotku, jako chcete vložit a nechte se inspirovat popiskem někoho jiného. Z několika cizích fotek si tak můžete složit svůj vlastní, originální popis. U klíčových slov dejte pozor, aby se všechna vztahovala k obrázku. Pokud nebudou sedět, může to být jeden z důvodů neschválení snímku.

Tip: Připravte si popis a klíčová slova v jedné fotobance, do další už je můžete zkopírovat a ušetřit si tak spoustu času!

Vytrvalost klíčem k úspěchu

Samozřejmě platí, že čím více fotek bude obsahovat vaše portfolio, tím četnější budou vaše výdělky a samotná výše výplaty. Nevzdávejte to celé tím, že neuvidíte žádné prodeje při portfoliu 100 fotek. Nahrávejte dál a uvidíte, že časem se chytí. Pokud splníte všechny 3 věci z odstavce výše.  Každá prodaná fotka pak bude stále větší motivací k tomu, pokračovat dál.

Jaké fotky se prodávají?

To je oříšek. Kolikrát se prodají fotky, o kterých si sami myslíte, že nemají žádnou šanci. Prodávají se i ty, kterých jsou tam tisíce podobných. Nenechte se tím vůbec zastrašit! Každá fotka je originální, může mít lehce jinou kompozici, jiné barvy, které můžou kupci padnout do oka 

Ať už jsou to fotky z cestování, jídla a ingrediencí, aut, měst, lidí.. všechny si najdou své využití.

Jedny z mých nejprodávanějších fotek na Shutterstocku.

Úprava fotek

Sama si myslím, že je to třeba. Nevyplatí se ale přehánět. Většina grafiků si pak sama fotku doladí tak, jak potřebuje. Já většinou upravím jas, kontrast, barvy a teplý tón. Používám LIGHTROOM, který je v dnešní době nezbytností pro každého fotografa.  Využívám jejich “Photography plan” placený měsíčně (12.09 ). Zahrnuje Adobe Lightroom, Photoshop a 20GB úložiště na Cloudu. Doporučuju!!

PŘED úpravou

PO úpravě v LightroomNejčastější otázky:

 • Má vůbec cenu s fotobankami začínat, když už jsou tam milióny fotek? Budou se prodávat ty moje?
  Jak už jsem psala. Každý vidí focený objekt skrze svoje oči trochu jiným pohledem a i úpravy se mohou celkem jistě lišit. Já sama jsem s touhle otázkou bojovala. Ale víte co? Jsem ráda, že jsem se nenechala zastrašit konkurencí a že si ty moje fotky našly místo na “trhu”. Když ty moje, tak stopro i vaše!!!
 • Jak je to s fotografií lidí a obličeje?
  Pokud je fotografovaná osoba zády k fotoaparátu, nic se neděje. Pokud je rozpoznatelná, musí podepsat tzv. Model release, kterým dává souhlas s dalším použitím fotky. To samé se může vztahovat na některá místa, kde budete potřebovat tzv. Property release, tedy povolení ke sdílení od majitele objektu či pozemku. (Setkala jsem se s tím třeba u fotek Windsor Castle). Je jasné, že o takovéhle povolení nebudete žádat britskou královnu, ale jednoduše fotku odešlete jako komerční (EDITORIAL), kdy do popisku připíšete datum a místo pořízení. Fotku tak budou moci koupit jen někteří a to převážně do novin a časopisů. To samé se vztahuje na události. (Například fotky lidí z ceremoniálu na Bali atd.)
 • A CO DANĚ????
  Jelikož se jedná o výdělečnou činnost, je třeba ji danit! Jak na danění příjmů z fotobank se můžete dočíst například TADY.
 • Vzdávám se při nahrání fotky na fotobanky autorství fotky?
  Autorství fotky se nevzdáváte, je pořád vaše a můžete jí používat dál. Stejně tak můžete nahrát stejnou fotku na X dalších fotobank, ato i se stejnými klíčovými slovy a popisem.

 • Musím prodávat jen fotky?
  Nemusíte. Nahrávat můžete i videa, loga, ilustrace a muziku!

Doufám, že Vám můj článek, rady a tipy pomůžou k pěknému výdělku třeba na nový objektiv, nebo na letenky do vysněné destinace Máte nějaké další otázky? Nebo jiné postřehy a zkušenosti? Napište mi do komentářů na facebooku! A pokud se Vám článek líbil, budu ráda, když mi tady dole necháte srdíčko 

D.

Přečtěte si nejnovější články:


Alberta Anglie Animals Dolomity Dvoudenní Trek Evropa Faerské Ostrovy Fotobanky fotogalerie Hiking Hut India Island Itálie Jednodenní výlet z Londýna Jižní Ostrov Kananaskis Country Londýn Mongolia NelsonLakes Nový Zéland nový Zéland Jižní Ostrov Nový Zéland Severní ostrov Obytná dodávka Oxford Práce na NZ Práce v zahraničí Průvodce Přestavba dodávky Rady & Tipy na cestu Roadtrip Seven Sisters Cliffs Stonehenge tchaj-wan Trajekt Travel tuleni Vanlife video Wales White Island Windsor