Faerské ostrovy: nejfotogeničtější místa ostrova Vágar


 Konečně! Po celém tom nepovedeném příjezdu a dvou prvních dnech bez auta (článek o tom TADY) můžeme vyrazit objevovat všechny ty krásy, které Faerské ostrovy nabízí.

Pár praktických informací o Faerských ostrovech:

  • souostroví v severním Atlantiku (na půl cesty mezi Skotskem a Islandem)
  • rozloha 1395,74 km² počet obyvatel 50tisíc hustota zalidnění 35,44 ob. / km² 
  • součást Dánska, platidlo faerská/dánská koruna, jazyk faerština/dánština(valná většina umí perfektně anglicky)
  • Faerské ostrovy tvoří celkem 18 ostrůvků, hlavní ostrovy jsou propojené silnicí + podmořskými tunely, na jiné musíte trajektem, nebo vrtulníkem
  • průměrně 283 deštivých dnů v roce
  • každoročně se zde koná tradiční lov velryb, veškeré maso spotřebuje na ostrovech, spravedlivě se rozdělí mezi obyvatele
  • mezinárodní letiště se nachází na ostrově Vágar, do hlavního města Tórshavn se můžete dostat z Dánska/Islandu trajektem.

Míříme na Vágar, nejzápadnější ostrov, kam se dá dojet autem. S ostrovem Stroymoy, kde se nachazí hlavní město a přístav trajektu, je propojen placeným pětikilometrovým podmořským tunelem. Platí se na benzině před tunelem při zpáteční cestě. (100 DKK=350CZK)

Na celý ostrov by jistojistě stačil pouhý jeden den, možná dokonce jen odpoledne.. my si na něj ale vyhradili dny tři, proto máme možnost projet ho křížem krážem. A to hned několikrát. Nachází se tu dvě největší a nejnavštěvovanější turistické atrakce celých ostrovů.

Gásadalur

Ikonická vesnička s vodopádem obklopená horami. Nemůžete ji minout, protože se nachází na samotném konci hlavní silnice hned za tunelem. Najdete tady dohromady dvacet domečků, jednu kavárnu otevřenou denně v hlavní turistické sezóně, parkoviště s veřejnými záchody, koně, krávy a smečku psů. Vzhledem k tomu, že jsme tady v polovině listopadu, úplně mimo turistickou sezónu, máme celé místo jen sami pro sebe.. K místu, ze kterého je vidět vodopád vede bahnitá štěrková pěšinka, která lemuje útesy a vyvede Vás až na krásnou vyhlídku, kde máte celou vesničku jako na dlani.

Sørvágsvatn Lake / Trælanípan

Největší jezero Faerských ostrovů, ze kterého padá do moře vodopád Bøsdalafossur.

Stezka od parkoviště až k výhlídce na útes Trælanípan zabere dobrou hodinku cesty úzkou pěšinkou podél jezera. Už z dálky je slyšet hukot rozbouřeného moře a vln rozbíjejících se o útesy dosahující výšky až 146 m. Unikátní pohled na jezero na jedné straně, vysoké skály a moře na straně druhé, patří jednoznačně k tomu nejpozoruhodnějšímu přírodnímu úkazu, co jsme kdy viděli! Právem se tak může považovat za to nejhezčí místo, které Faerské ostrovy nabízí!

Sandavágur

Jedno z největších měst na ostrově Vágar, plné tradičních domečků s krásným fotogenickým kostelíkem.

Na kraji města se nachází celoročně otevřený hostel a kemp, kde jsme dvě noci zůstali v našem pojízdném obytném domečku.

https://www.pitchup.com/cs/campsites/denmark/faroe_islands/vagar/sandavagur/camping_giljanesi/

Kemp je kousek od letiště, nádherně plně vybaven. V kuchyni najdete veškeré vybavení, které k vaření a pečení potřebujete, společenská místnost je útulná, seversky zařízená s rychlým internetovým připojením.

  Tradiční dřevěné domečky s travnatou střechou. 

Nějaké takové sice najdete v každém vesnici, ale zrovna ty, které můžete vidět ve fotogalerii níž, jsou na samotě po cestě k vesničce Gásadalur. Jsou k pronájmu, takže pokud hledáte mimo krásných fotek i to pravé faerské ubytování, je to jasná volba!

 

 Gásadalur

fotka ze série “najdi Ráďu” 🙂

 

 

  Trælanípan / Sørvágsvatn Lake

Sandavágur

 

Chtěli byste navštívit Faerské ostrovy? Jaké z těchto míst se Vám z fotek líbí nejvíc? Dejte nám vědět na našich sociálních sítích! 


1 komentář

Komentáře jsou uzavřeny.