Mount Yamnushka 2240m.n.m | Yamnushka Ridge a CMC Valley Trail | Alberta


Necelých 30km od Canmore směrem na Calgary po levé straně dálnice nemůžete přehlédnout horu tvarem připomínající princeznovskou korunku :)) Alespoň to tedy připomíná nám! 🙂 Mount Yamnushka!

Datum našeho výstupu: 14.5.2020
Vzdálenost: 10km
Převýšení: 900m
Vrchol: 2240m.n.m
Čas: 4-6h 
Doporučené vybavení: Trekové hole + vysoká treková obuv

Auto jsme nechali na velkém parkovišti pod kopcem, se záchody, odpadkovými koši a piknikovými stoly. Začátek trailu nemůžete přehlednou, značí ho velká informační cedule s mapou, na které najdete i možné 3 “překážky”, které může Mount Yamnushka skrývat, mezi které patří především úsek se zabudovanými řetězy ve skále. Je to ale kraťoučký úsek, na který není potřeba žádného ferratového vybavení.

První část vede březovým lesem. V lese narazíte na ukazatel, který vás navede na hikovací cestu doprava, kterou horu obejdete z pravé strany. Pokud půjdete celý okruh, z levé strany určené pro lezce se poté budete vracet.

Než se dostanete úplně nad les, naskytne se Vám pár nádherných pohledů na horu z profilu. V době, kdy jsme šli my (začátek května) začínal sníh už ve vrchní části lesa, který se nás držel skoro po celou dobu. Nad lesem už začíná kamenitá část a strmý výstup na první vrchol. Dál cesta pokračuje nahoru a dolu až k části s řetězy. Ty už jsou kousek od úplného vrcholu. Z fotek tento úsek vypadá mnohem nebezpečněji, než je ve skutečnosti. Všude sice doporučují pořádné vybavení, minimálně helmy, lano a karabiny, ale nic z toho není vůbec potřeba.

Na vrcholu se buď můžete otočit a jít stejnou trasou zpátky, ale tím byste se ochudili o tu nejzábavnější část celé cesty. Jakmile obejdete horu z levé strany a dostanete se pod ní, můžete se doslova rozeběhnou dolů a potápět nohy v malých kamínkách, kterých budete mít, pokud vyrazíte v nízkých botách, úplně plné boty!

Po tomto úseku už nebudete daleko od prvního rozcestí a březového lesa.